Çocuklarda Ortodontik Tedavinin Önemi Nedir?

Diş ve çene yapısının düzgünce hizalanması için uygulanan ortodontik tedavi, çocukların gelecekte yaşaması muhtemel diş problemlerinin önüne geçilmesini sağlar. Genel olarak her yaş grubunda uygulanabilen ortodontik tedavilerin çocuklarda uygulanması ve sonuç alınması daha kolaydır.

Çocuklarda ortodontik tedavi genellikle 7 yaşından itibaren ortodontik muayene ile başlamaktadır. Erken yaşta gerçekleştirilen muayeneler, diş ve çenedeki sorunlarında erkenden tespit edilmesine olanak sağlar. Bu durumda tedavinin başarılı bir şekilde kolayca gerçekleştirilmesine imkân tanır. Tedavi ile dişler hem uygun olarak hizalanır hem çene yapısının gelişimi takip edilir hem de çiğneme fonksiyonun düzgünce gerçekleştirilmesi sağlanır.

Ortodontik Tedavilerin Çocuklara Olan Katkısı

Birçok farklı ortodontik tedavi yöntemi mevcuttur. Diş telleri, braketler, şeffaf plaklar… Tüm bu materyallerin kullanılmasındaki temel amaç çocukların hem estetik hem de fonksiyonel açıdan sağlıklı diş ve çene yapısına kavuşmalarıdır. Ayrıca ortodontik tedavi, çocuklara psikolojik açıdan da fayda sağlamaktadır. Düzgün hizalanmış dişlere sahip olan çocuklar kendilerine daha çok güvenir ve sosyal etkileşimlerinde de daha başarılı olurlar.

Çapraşık diş sorununu önleyen ortodonti tedavisi, çeşitli komplike rahatsızlıkları önlemede de yardımcıdır. Çocukların dişleri düzgün hizalandığı zaman diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının meydana gelme ihtimali daha çok düşer. Bunun ana sebebi çapraşık dişlerin bakımı yapılırken aralarda yemek artıklarının kalması ve zamanla bakteri oluşumuna neden olabilmesidir. Ortodontik tedavi genelde uzun soluklu ama kolay bir tedavi yöntemidir.

Çocuklarda Ortodontinin Diş Sağlığı ve Psikolojik Sağlık Açısından Önemi

Ortodontik tedavilerin çocuklar için birçok faydası vardır. Ancak tedavinin sunmuş olduğu önemli faydalar arasında diş ve psikolojik sağlık yer almaktadır. Erken yaşta tedavinin önemi de bu noktada açığa çıkmaktadır. Genellikle 7-8 yaşlarındaki çocukların ortodontik tedavileri için muayeneleri başlar. Düzenli diş hekimi kontrolü bu yaşlarda ihmal edilmemelidir.

Muayeneler sonucu diş ve çene rahatsızlığı gözlemlenen çocukların tedavilerine başlanır. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilen tedavilerin ilk büyük faydası diş sağlığı konusundadır. Ortodontik tedavi çocuklarda çiğneme fonksiyonun iyileşmesine ve dişlerin çürümesinin önüne geçmesiyle muhtemel hastalıkların da önüne geçer.

Çocuklarda ortodontik tedavinin ikinci büyük faydası da psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmasıdır. Dişleri çapraşık olan veya çene sorunu olan çocuklar, görünüm olarak kendilerini iyi hissetmez ve sosyal ilişkilerden kaçınırlar. Böyle bir durum farklı sorunlara yol açabilir. Ortodontik tedavi ile çocuklar estetik olarak düzgün dişlere sahip olmanın yanında özgüvenlerini de yeniden kazanırlar.  Bu iki büyük fayda ve diğer faydalar için çocukların ortodontik sorunları ihmal edilmemeli, düzenli diş hekim kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

carpik_Dis_Nedenleri_Nelerdir_manisa

Çarpık Diş Nedenleri Nelerdir?

Çarpık diş sorunu ülkemizde olduğu kadar dünyada da sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Estetik kaygılara neden olsa gibi gözükse de çarpık dişler hijyen gibi farklı sorunları da

Ortodonti_tedavisi_ne kadar_surer

Ortodontik Tedavi Sonrasında Dişler Bozulur Mu?

Gülüşlerdeki düzensizliklerin düzeltilmesine ek olarak sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak amacıyla ortodontik tedaviden yararlanılır. Başarıyla uygulanan tedavi sonrasında hastalar istedikleri gülüşle birlikte sosyal hayatta da

hareketli_ortodonti_tedavisiyle_ilgili_merak_edilenler

Hareketli Ortodonti Tedavisi

Günümüzde, düzensiz dişler ve çene yapısı sorunları, pek çok insanın yaşam kalitesini etkileyen yaygın problemlerdir. Ancak artık, geleneksel telli ortodontik tedavi yöntemlerine alternatif olarak hareketli