Gizem Altuğ Türkyılmaz

Çocuklarda Ortodonti

Çocuklarda Ortodonti

En değerli varlığınız çocuklarınızın ağız ve diş sağlığı sorunlarını minimize edilmesinin en önemli adımı çocukluk döneminde alınan ortodonti tedavisidir. Çocuklardaki ortodonti tedavi süreci iki ana başlıkta toplanmaktadır.

 

  • Koruyucu & Önleyici Ortodonti Tedavisi
  • Kapsamlı Ortodonti Tedavisi

 

Çocuklardaki koruyucu ortodonti tedavisinde amaç çocuğunuzun erken yaşlarda diş hekimine kontrol amaçlı gitmesinden oluşmaktadır. İlk muayeneye çocuklar altı – yedi yaşlarındayken gitmelidir. Çocuklardaki ilk görüşmenin odağında koruyucu ve önleyici ortodontik tedavi vardır. Hastanın çene problemi olup olmadığına ve buna bağlı olarak ağız & diş fonksiyonlarının doğru bir şekilde çalışıp, çalışmadığı kontrol edilir. Erken yaşlarda fark edilen ortodontik sorunların çözümünün bu yaşlarda daha kolay olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca ortodonti sorunlarının zamanında çözülmediği durumlarda çocuğunuzun hayat kalitesinin olumsuz etkileneceği atlanmamalıdır.

Kapsamlı ortodonti tedavisi çocuklarda ana dişlerinin çıkmasının ardından yapılmaktadır. 11 – 15 yaş sürecini kapsayan bu dönem çocuklar için oldukça önemlidir. Aynı zamanda büyümenin aktif olarak gerçekleştiği bu dönemde çocukların ağız ve diş sağlığına verilen değer kritik bir role sahiptir.