Çocuklarda Ortodonti Tedavisinin Artıları

Ağız ve diş sağlığıyla ilgili süreçlerde, erken tedavi her zaman daha çabuk ve etkili sonuç verir. Ortodontik rahatsızlıklar için de bu durum geçeridir. Çocuk yaşlarda uygulanan ortodonti tedavisi uzun sürede muhtemel sorunlarla karşılaşmayı engeller. Çocuklarda 8 yaşından itibaren bazı çene kaynaklı problemlere, müdahale edilmesi önemlidir. Bunun nedeni ise ilerleyen yaşlarda yaşanabilecek büyük sorunların önüne geçilmesidir. Çocuklarda ortodonti tedavi sürecine özen gösterilerek; periyodik diş hekimi kontrolleri yaptırılmalıdır.  Çocukların dişleri ne kadar düzgün sıralanmış görülseler de yalnızca bir ortodontistin anlayacağı bir sorunu sahip olabilecekleri, unutulmamalıdır.

Hangi Durumlarda Çocuk Ortodontisi Gerekir?

Ortodontik rahatsızlıklar, hayat kalitesini direkt olarak etkileyen ve dikkat edilmesi gereken sağlık sorunları arasındadır. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren periyodik kontroller gerçekleştirilerek, zamanında ortodonti tedavi süreçleri tamamlanmalıdır. Peki hangi durumlar çocuk ortodontisi gerektirir?

 • Dişlerin ön bölgelerinde çapraz kapanış ilişkisi.
 • Ön veya arka bölgelerde bulunan çapraşıklıklar.
 • Isırma ve çiğneme esnasında sıkıntı yaşanmasında.
 • Ağızla ilgili olan parmak emme, ağızdan nefes alıp verme gibi olumsuz alışkanlıklarda.
 • Süt dişlerin veya kalıcı dişlerin yerine gelmesiyle alakalı sorunlar.
 • Üst dişlerin dışarıya doğru fırlamış durumda olması (bu durumda olan çocuklar düşme ve çarpma halinde kolayca zarar görebilmektedir).
 • Estetik olarak kötü görünüm.
 • Dişlerin arka bölgelerindeki yanlış kapanış ilişkisi.

Erken teşhis ve tedavi, çocuğun sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmasına yardımcı olduğu, unutulmamalıdır.

Çocuklarda Ortodontik Tedavilerin Avantajları Nelerdir?

İlerleyen yaşlarda oluşabilecek çene ve diş rahatsızlıklarını erkenden önlemek için çocuklarda ortodontik tedaviler uygulanır. Küçük yaşlarda ortodonti tedavisi olmak büyüyünce sağlıklı ve estetik gülüşlere sahip olmak anlamına da gelir. Ayrıca çocuklarda ortodonti tedavisinin farklı avantajları da vardır.

 • Çocukluk çağı, diş ve çene yapısının gelişiminde önemli bir dönemdir ve doğru müdahalelerle, düzgün bir diş ve çene yapısı oluşturmak mümkündür. Bu nedenle, çocuk ortodontisi erken yaşlarda müdahale edilerek, diş ve çene yapısının doğru şekilde gelişmesini sağlayabilir.
 • Dişlerin büyümesi ve çene gelişimi çocuk ortodontisi ile sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.
 • Erken yaşlarda uygulanan çocuk ortodontisi dişlerin olması gerektiği şekilde düzenli çıkmasını sağlar.
 • Diş etlerinde oluşması muhtemel hastalıklar ve diş çürüklerinin engellenmesine yarar.
 • Çocuklarda yapılan ortodontik tedaviler özgüven açısından çocukları olumlu etkiler, fiziksel görünüşün düzelmesine yardımcı olur.
carpik_Dis_Nedenleri_Nelerdir_manisa

Çarpık Diş Nedenleri Nelerdir?

Çarpık diş sorunu ülkemizde olduğu kadar dünyada da sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Estetik kaygılara neden olsa gibi gözükse de çarpık dişler hijyen gibi farklı sorunları da

Ortodonti_tedavisi_ne kadar_surer

Ortodontik Tedavi Sonrasında Dişler Bozulur Mu?

Gülüşlerdeki düzensizliklerin düzeltilmesine ek olarak sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak amacıyla ortodontik tedaviden yararlanılır. Başarıyla uygulanan tedavi sonrasında hastalar istedikleri gülüşle birlikte sosyal hayatta da

hareketli_ortodonti_tedavisiyle_ilgili_merak_edilenler

Hareketli Ortodonti Tedavisi

Günümüzde, düzensiz dişler ve çene yapısı sorunları, pek çok insanın yaşam kalitesini etkileyen yaygın problemlerdir. Ancak artık, geleneksel telli ortodontik tedavi yöntemlerine alternatif olarak hareketli