Çocuklarda Ortodonti Tedavisinin Artıları

Ağız ve diş sağlığıyla ilgili süreçlerde, erken tedavi her zaman daha çabuk ve etkili sonuç verir. Ortodontik rahatsızlıklar için de bu durum geçeridir. Çocuk yaşlarda uygulanan ortodonti tedavisi uzun sürede muhtemel sorunlarla karşılaşmayı engeller. Çocuklarda 8 yaşından itibaren bazı çene kaynaklı problemlere, müdahale edilmesi önemlidir. Bunun nedeni ise ilerleyen yaşlarda yaşanabilecek büyük sorunların önüne geçilmesidir. Çocuklarda ortodonti tedavi sürecine özen gösterilerek; periyodik diş hekimi kontrolleri yaptırılmalıdır.  Çocukların dişleri ne kadar düzgün sıralanmış görülseler de yalnızca bir ortodontistin anlayacağı bir sorunu sahip olabilecekleri, unutulmamalıdır.

Hangi Durumlarda Çocuk Ortodontisi Gerekir?

Ortodontik rahatsızlıklar, hayat kalitesini direkt olarak etkileyen ve dikkat edilmesi gereken sağlık sorunları arasındadır. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren periyodik kontroller gerçekleştirilerek, zamanında ortodonti tedavi süreçleri tamamlanmalıdır. Peki hangi durumlar çocuk ortodontisi gerektirir?

 • Dişlerin ön bölgelerinde çapraz kapanış ilişkisi.
 • Ön veya arka bölgelerde bulunan çapraşıklıklar.
 • Isırma ve çiğneme esnasında sıkıntı yaşanmasında.
 • Ağızla ilgili olan parmak emme, ağızdan nefes alıp verme gibi olumsuz alışkanlıklarda.
 • Süt dişlerin veya kalıcı dişlerin yerine gelmesiyle alakalı sorunlar.
 • Üst dişlerin dışarıya doğru fırlamış durumda olması (bu durumda olan çocuklar düşme ve çarpma halinde kolayca zarar görebilmektedir).
 • Estetik olarak kötü görünüm.
 • Dişlerin arka bölgelerindeki yanlış kapanış ilişkisi.

Erken teşhis ve tedavi, çocuğun sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmasına yardımcı olduğu, unutulmamalıdır.

Çocuklarda Ortodontik Tedavilerin Avantajları Nelerdir?

İlerleyen yaşlarda oluşabilecek çene ve diş rahatsızlıklarını erkenden önlemek için çocuklarda ortodontik tedaviler uygulanır. Küçük yaşlarda ortodonti tedavisi olmak büyüyünce sağlıklı ve estetik gülüşlere sahip olmak anlamına da gelir. Ayrıca çocuklarda ortodonti tedavisinin farklı avantajları da vardır.

 • Çocukluk çağı, diş ve çene yapısının gelişiminde önemli bir dönemdir ve doğru müdahalelerle, düzgün bir diş ve çene yapısı oluşturmak mümkündür. Bu nedenle, çocuk ortodontisi erken yaşlarda müdahale edilerek, diş ve çene yapısının doğru şekilde gelişmesini sağlayabilir.
 • Dişlerin büyümesi ve çene gelişimi çocuk ortodontisi ile sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.
 • Erken yaşlarda uygulanan çocuk ortodontisi dişlerin olması gerektiği şekilde düzenli çıkmasını sağlar.
 • Diş etlerinde oluşması muhtemel hastalıklar ve diş çürüklerinin engellenmesine yarar.
 • Çocuklarda yapılan ortodontik tedaviler özgüven açısından çocukları olumlu etkiler, fiziksel görünüşün düzelmesine yardımcı olur.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebeklerin gelişim süreci, ebeveynler için heyecan verici bir yolculuktur. Ben değerli varlığımız çocuklarımızın vücutlarında ve zihinlerinde gerçekleşen her yeni adım, büyük bir mutluluk ve merak

Ortodonti Tedavisine Başlamak için 3 Önemli Sebep

Gülümseme, insan iletişiminin en güçlü araçlarından biridir. Bir gülümseme, samimiyeti, güveni ve pozitif enerjiyi iletebilir. Ancak, birçok insanın gülüşünden tam anlamıyla memnun olmasını engelleyen estetik

Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon çürüğü, bebeklerin veya küçük çocukların dişlerinde görülen bir tür çürüktür. Genellikle, biberonla beslenme sırasında veya uyurken biberonla ağızlarında tatlı içeceklerin kalması sonucu oluşur. Özellikle