Braket Çeşitleri

Çapraşık diş sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan tıbbi malzemelere “braket” adı verilmektedir. Braketlerin bilinen diğer adı ise diş telidir. Hastaların ağız ve diş sorunlarını gidermek amacıyla kullanılan braketler diş hekiminin yönlendirmelerine uygun olarak kullanıldıklarında istenilen sonucu vermektedir. Braketler kendi içerisinde beş farklı çeşide ayrılmaktadır.

  1. Metal Braket: Diş teli denildiğinde akla gelen braket çeşididir.
  2. Seramik Braket: Metal braketin seramik malzemeden tasarlanan çeşidine denmektedir. Metal braketlerle karşılaştırıldığında seramik braketler daha estetik bir görünüm sunmaktadır.
  3. Damon Braket: Kendinden kapağı olan braket sistemine verilen addır. Standart braketler gibi damon braketler de dişlerin üzerine yapıştırılmaktadır. Damon braketlerde amaç dişlerin kaydırılmasında destek olarak; dişlerin doğal bir şekilde sıralanmasını sağlamaktır.
  4. Lingual Braket: Görünmeyen diş teli olarak da adlandırılan lingual braket dişlerin iç yüzeyine yerleştirilmektedir.
  5. Invisalign (Şeffaf Plak): Diş çapraşıklıklarını gidermek amacıyla kullanılan ve popülerliğini giderek arttıran şeffaf plaklar kişiye özel olarak tasarlanmaktadır.

Hastaların sağlığı, ihtiyaçları ve estetik kaygıları göz önüne alınarak estetik bir gülüşe sahip olmak için çıkılan bu yolda en uygun braket modeli diş hekimi tarafından hastalara önerilecektir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebeklerin gelişim süreci, ebeveynler için heyecan verici bir yolculuktur. Ben değerli varlığımız çocuklarımızın vücutlarında ve zihinlerinde gerçekleşen her yeni adım, büyük bir mutluluk ve merak

Ortodonti Tedavisine Başlamak için 3 Önemli Sebep

Gülümseme, insan iletişiminin en güçlü araçlarından biridir. Bir gülümseme, samimiyeti, güveni ve pozitif enerjiyi iletebilir. Ancak, birçok insanın gülüşünden tam anlamıyla memnun olmasını engelleyen estetik

Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon çürüğü, bebeklerin veya küçük çocukların dişlerinde görülen bir tür çürüktür. Genellikle, biberonla beslenme sırasında veya uyurken biberonla ağızlarında tatlı içeceklerin kalması sonucu oluşur. Özellikle