Braket Çeşitleri

Çapraşık diş sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan tıbbi malzemelere “braket” adı verilmektedir. Braketlerin bilinen diğer adı ise diş telidir. Hastaların ağız ve diş sorunlarını gidermek amacıyla kullanılan braketler diş hekiminin yönlendirmelerine uygun olarak kullanıldıklarında istenilen sonucu vermektedir. Braketler kendi içerisinde beş farklı çeşide ayrılmaktadır.

  1. Metal Braket: Diş teli denildiğinde akla gelen braket çeşididir.
  2. Seramik Braket: Metal braketin seramik malzemeden tasarlanan çeşidine denmektedir. Metal braketlerle karşılaştırıldığında seramik braketler daha estetik bir görünüm sunmaktadır.
  3. Damon Braket: Kendinden kapağı olan braket sistemine verilen addır. Standart braketler gibi damon braketler de dişlerin üzerine yapıştırılmaktadır. Damon braketlerde amaç dişlerin kaydırılmasında destek olarak; dişlerin doğal bir şekilde sıralanmasını sağlamaktır.
  4. Lingual Braket: Görünmeyen diş teli olarak da adlandırılan lingual braket dişlerin iç yüzeyine yerleştirilmektedir.
  5. Invisalign (Şeffaf Plak): Diş çapraşıklıklarını gidermek amacıyla kullanılan ve popülerliğini giderek arttıran şeffaf plaklar kişiye özel olarak tasarlanmaktadır.

Hastaların sağlığı, ihtiyaçları ve estetik kaygıları göz önüne alınarak estetik bir gülüşe sahip olmak için çıkılan bu yolda en uygun braket modeli diş hekimi tarafından hastalara önerilecektir.

carpik_Dis_Nedenleri_Nelerdir_manisa

Çarpık Diş Nedenleri Nelerdir?

Çarpık diş sorunu ülkemizde olduğu kadar dünyada da sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Estetik kaygılara neden olsa gibi gözükse de çarpık dişler hijyen gibi farklı sorunları da

Ortodonti_tedavisi_ne kadar_surer

Ortodontik Tedavi Sonrasında Dişler Bozulur Mu?

Gülüşlerdeki düzensizliklerin düzeltilmesine ek olarak sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak amacıyla ortodontik tedaviden yararlanılır. Başarıyla uygulanan tedavi sonrasında hastalar istedikleri gülüşle birlikte sosyal hayatta da

hareketli_ortodonti_tedavisiyle_ilgili_merak_edilenler

Hareketli Ortodonti Tedavisi

Günümüzde, düzensiz dişler ve çene yapısı sorunları, pek çok insanın yaşam kalitesini etkileyen yaygın problemlerdir. Ancak artık, geleneksel telli ortodontik tedavi yöntemlerine alternatif olarak hareketli