Ortodonti Tedavisi Nedir

Diş çapraşıklıkları, çene yapısı ve çene kemiklerinin birbirleriyle ilişkisini değerlendirerek, teşhis ve çözüm sunan bilim dalına “ortodonti” adı verilmektedir. Ortodonti alanındaki sorunların çözümü için uygulanan sürece ise “ortodonti tedavisi” denilmektedir. Doğru bir şekilde uygulanan tedaviyle diş çapraşıklıkları düzeltildiği gibi dişler arasındaki aralıklar da kapatılmaktadır. Ortodonti sorunlarının nedenleri arasında genetik etkenler büyük rol oynadığı gibi çevresel etkenler de büyük rol oynamaktadır. Tam da bu nedenle ağız ve diş bakımı konusu üzerinde çocukluktan itibaren durulmalıdır. Örneğin; çocuklarda ağız bakımına önem verilmediği durumlarda süt dişlerinde çürükler olabileceği gibi erken diş kayıpları da görülecektir.  Bunun sonucu olarak da ağız kapanış problemleri ya da çapraşık diş problemleri meydana gelecektir.

Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı bakımı her zaman önemli olsa da ortodonti tedavisi döneminde tedavi sürecini olumsuz etki etmemesi için özellikle dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar vardır.

  • Yiyecek ve içecek seçimi
  • Ağız ve diş bakımı
  • Diş doktorunun talimatlarına harfiyen uyma

Ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler konusu hastaların tedavi süreçlerini etkileyen bir parametredir. Bu nedenle hastalar diş doktoru kontrollerine düzenli olarak gitmelidir. Ayrıca hastalar aklına takılan tüm soruları çekinmeden diş hekimiyle paylaşmalıdır.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ağız ve diş sorunları yaşayan pek çok kişi istedikleri gibi bir görünüme sahip olmak için ortodonti tedavi sürecini araştırmaktadır. Görünüşü direkt olarak etkileyen ağız ve diş bakımı kişilerin kendilerine olan güveninin tazelenmesinde oldukça etkilidir. Ortodonti tedavisiyle ilgili en çok araştırılan yanıtlardan biri de “ortodonti tedavisi ne kadar sürer” sorusudur. Yanıtın tam olarak verilebilmesi için aşağıdaki soruların yanıtlarının bilinmesi ve tedavi sürecinin netleştirilmesi gerekmektedir.

  • Hastanın ortodontik ihtiyaçları neler?
  • Nasıl bir tedavi planı oluşturulacak?
  • Diş çapraşıklıkları mı düzeltilecek yoksa düzeltilmesi gereken farklı ortodontik problemleri de var mı?
  • Hastanın tedavisinde hangi braket çeşidi kullanılacak?

Ortodonti tedavi süresini etkileyen sorular yukarıda belirtilmiş olup; soruların yanıtlarına göre tedavinin süresi belli olacaktır. Ağız ve diş sorunlarını çözmek isteyenler için en etkili çözüm diş doktoruyla görüşmeleri olacaktır. Ortodonti tedavisi süresi de ortodonti tedavisinin fiyatları da diş doktorunun ilk muayenesi sonrasında netleşecektir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebeklerin gelişim süreci, ebeveynler için heyecan verici bir yolculuktur. Ben değerli varlığımız çocuklarımızın vücutlarında ve zihinlerinde gerçekleşen her yeni adım, büyük bir mutluluk ve merak

Ortodonti Tedavisine Başlamak için 3 Önemli Sebep

Gülümseme, insan iletişiminin en güçlü araçlarından biridir. Bir gülümseme, samimiyeti, güveni ve pozitif enerjiyi iletebilir. Ancak, birçok insanın gülüşünden tam anlamıyla memnun olmasını engelleyen estetik

Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon çürüğü, bebeklerin veya küçük çocukların dişlerinde görülen bir tür çürüktür. Genellikle, biberonla beslenme sırasında veya uyurken biberonla ağızlarında tatlı içeceklerin kalması sonucu oluşur. Özellikle