Ortodonti Tedavisi Nedir

Diş çapraşıklıkları, çene yapısı ve çene kemiklerinin birbirleriyle ilişkisini değerlendirerek, teşhis ve çözüm sunan bilim dalına “ortodonti” adı verilmektedir. Ortodonti alanındaki sorunların çözümü için uygulanan sürece ise “ortodonti tedavisi” denilmektedir. Doğru bir şekilde uygulanan tedaviyle diş çapraşıklıkları düzeltildiği gibi dişler arasındaki aralıklar da kapatılmaktadır. Ortodonti sorunlarının nedenleri arasında genetik etkenler büyük rol oynadığı gibi çevresel etkenler de büyük rol oynamaktadır. Tam da bu nedenle ağız ve diş bakımı konusu üzerinde çocukluktan itibaren durulmalıdır. Örneğin; çocuklarda ağız bakımına önem verilmediği durumlarda süt dişlerinde çürükler olabileceği gibi erken diş kayıpları da görülecektir.  Bunun sonucu olarak da ağız kapanış problemleri ya da çapraşık diş problemleri meydana gelecektir.

Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı bakımı her zaman önemli olsa da ortodonti tedavisi döneminde tedavi sürecini olumsuz etki etmemesi için özellikle dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar vardır.

  • Yiyecek ve içecek seçimi
  • Ağız ve diş bakımı
  • Diş doktorunun talimatlarına harfiyen uyma

Ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler konusu hastaların tedavi süreçlerini etkileyen bir parametredir. Bu nedenle hastalar diş doktoru kontrollerine düzenli olarak gitmelidir. Ayrıca hastalar aklına takılan tüm soruları çekinmeden diş hekimiyle paylaşmalıdır.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ağız ve diş sorunları yaşayan pek çok kişi istedikleri gibi bir görünüme sahip olmak için ortodonti tedavi sürecini araştırmaktadır. Görünüşü direkt olarak etkileyen ağız ve diş bakımı kişilerin kendilerine olan güveninin tazelenmesinde oldukça etkilidir. Ortodonti tedavisiyle ilgili en çok araştırılan yanıtlardan biri de “ortodonti tedavisi ne kadar sürer” sorusudur. Yanıtın tam olarak verilebilmesi için aşağıdaki soruların yanıtlarının bilinmesi ve tedavi sürecinin netleştirilmesi gerekmektedir.

  • Hastanın ortodontik ihtiyaçları neler?
  • Nasıl bir tedavi planı oluşturulacak?
  • Diş çapraşıklıkları mı düzeltilecek yoksa düzeltilmesi gereken farklı ortodontik problemleri de var mı?
  • Hastanın tedavisinde hangi braket çeşidi kullanılacak?

Ortodonti tedavi süresini etkileyen sorular yukarıda belirtilmiş olup; soruların yanıtlarına göre tedavinin süresi belli olacaktır. Ağız ve diş sorunlarını çözmek isteyenler için en etkili çözüm diş doktoruyla görüşmeleri olacaktır. Ortodonti tedavisi süresi de ortodonti tedavisinin fiyatları da diş doktorunun ilk muayenesi sonrasında netleşecektir.

carpik_Dis_Nedenleri_Nelerdir_manisa

Çarpık Diş Nedenleri Nelerdir?

Çarpık diş sorunu ülkemizde olduğu kadar dünyada da sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Estetik kaygılara neden olsa gibi gözükse de çarpık dişler hijyen gibi farklı sorunları da

Ortodonti_tedavisi_ne kadar_surer

Ortodontik Tedavi Sonrasında Dişler Bozulur Mu?

Gülüşlerdeki düzensizliklerin düzeltilmesine ek olarak sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak amacıyla ortodontik tedaviden yararlanılır. Başarıyla uygulanan tedavi sonrasında hastalar istedikleri gülüşle birlikte sosyal hayatta da

hareketli_ortodonti_tedavisiyle_ilgili_merak_edilenler

Hareketli Ortodonti Tedavisi

Günümüzde, düzensiz dişler ve çene yapısı sorunları, pek çok insanın yaşam kalitesini etkileyen yaygın problemlerdir. Ancak artık, geleneksel telli ortodontik tedavi yöntemlerine alternatif olarak hareketli