Mentoplasti Nedir?

Estetik olarak güzel görünmek herkesin hakkıdır. Bu noktada estetik açıdan önemli olan çenelerin görünüşünün daha iyi hale gelmesi için bazı müdahaleler yapılır. Uzman hekimlerin gerçekleştirdiği ve ideal çenenin ortaya çıkmasının amaçlandığı tedavi yöntemi ise mentoplastidir.

Mentoplasti; çene estetiği ameliyatı olarak da bilinen bir cerrahi prosedürdür. Cerrahi prosedürde; çenenin boyutu, şekli veya konumu değiştirilir. Bu sayede çenenin daha belirgin veya daha küçük görünmesi sağlanabilir. Mentoplasti, estetik amaçlarla veya çene bozukluklarının düzeltilmesi için yapılabilecek bir operasyondur. Bazı durumlarda, çene boyutunun küçültülmesi gerekebilirken, bazı durumlarda ise daha belirgin bir çene hattı oluşturmak için çene boyutu artırılabilir.

Çenenin burun tabanında inme doğrultusunda 2-3 mm daha geride olması ideal oran olarak belirtilir. Geriye sapma ihtimali fazla olan durumlar zayıf çene tanımı içine girer. İleriye doğru sapma ihtimali olan durumlar ise kuvvetli çene problemleriyle karşı karşıya kalınmasına sebep olur. Estetik olarak kusursuz görünüme kavuşmak adına ideal çene orantısında kadınlara birkaç mm pay verilir. Erkeklerde ise kuvvetli çenenin ortaya çıkması için düzeltmeler yapılır.

Mentoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz orantısının ideale kavuşması için mentoplasti ameliyatları yapılabilir. Mentoplasti ameliyatları esnasında çene hem küçültülebilir hem de yüz ile orantılı olması adına büyültülebilir.

Çene küçültme ameliyatları lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu ameliyatta, çene altından veya ağız içinden yapılan kesiden kemik şekillendirilerek çene daha doğal ve yüz ile orantılı hale getirilir ve sonrasında kesi kapatılır.

Çene büyütme ameliyatları; çenenin alın ve burunla uyumsuz olduğu durumlarda gerçekleştirilir. Bu operasyon esnasında dolgu maddeleri ve yağ enjeksiyonu kullanılabildiği gibi çeneyi büyütmek için implantlar da tercih edilebilir. Dolgu ve yağ enjeksiyonundan farklı olarak implantların etkisi kalıcıdır. Çene büyütmek amaçlı başvurulabilecek diğer bir yöntemde çene kemiğinin ilerletilmesidir. Ancak komplike olan bu operasyon ortodonti problemi olmayan hastalarda tercih edilmemektedir.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mentoplasti ameliyatı sonrasında ağrıların görülmesi normaldir. Hekimin yazacağı ilaçlar bu ağrıları dindirirken kolayca hastanın iyileşmesini sağlar. Ameliyat olan kişinin çenede gerginlik hissetmesi gayet normaldir. Bu durum karşısında hiçbir korku ve endişeye gerek yoktur. Zaman geçtikçe gerginlikte geçecek ve çene açılacaktır. Ameliyatın devamındaki ilk birkaç çenede bandaj uygulaması vardır. İlk günler boyunca ödem ve morarmaların görülmesi ise yine normaldir.

Bir hafta bitiminde ise ödem belirgin hale gelir. Sonra da gün geçtikçe bu ödem kaybolur ve beraberinde ağrı hafifler. Dikişler ameliyattan bir hafta sonra alınır.

Mentoplasti operasyonu sonrasında hastaların iyileşme sürecini hızlandırmak ve komplikasyon riskini en aza indirmek için belirli önlemler alması gerekir.

  • Dinlenme: Ameliyattan sonra birkaç gün dinlenmek, vücudun iyileşmesi için önemlidir. Ağır egzersizler ve aktivitelerden kaçınmak gerekir.
  • Düzenli İlaç Kullanımı: Ameliyattan sonra, cerrah tarafından reçete edilen ağrı kesiciler ve antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaçların kullanımı konusunda cerrahınızın tavsiyelerine uymanız önemlidir.
  • Yara bakımı: Operasyon bölgesi temiz ve kuru tutulmalıdır. Yara bakımı konusunda cerrahınızın tavsiyelerine uymanız önemlidir.
  • Diyet: Ameliyattan sonra sıvı gıdalarla beslenmek önerilir. Yumuşak gıdalar da tercih edilebilir. Ayrıca sigara içilmemelidir.
  • Kontrol: Hekimin önerdiği aralıklarla kontrole gidilmesi gerekmektedir. Bu kontrollerde ameliyat sonrası iyileşme süreciniz değerlendirilecektir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebeklerin gelişim süreci, ebeveynler için heyecan verici bir yolculuktur. Ben değerli varlığımız çocuklarımızın vücutlarında ve zihinlerinde gerçekleşen her yeni adım, büyük bir mutluluk ve merak

Ortodonti Tedavisine Başlamak için 3 Önemli Sebep

Gülümseme, insan iletişiminin en güçlü araçlarından biridir. Bir gülümseme, samimiyeti, güveni ve pozitif enerjiyi iletebilir. Ancak, birçok insanın gülüşünden tam anlamıyla memnun olmasını engelleyen estetik

Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon çürüğü, bebeklerin veya küçük çocukların dişlerinde görülen bir tür çürüktür. Genellikle, biberonla beslenme sırasında veya uyurken biberonla ağızlarında tatlı içeceklerin kalması sonucu oluşur. Özellikle