Isırım Bozukluğu (Oklüzyon) Nedir?

Isırım bozukluğu veya oklüzyon, dişlerin ve çenelerin birbiriyle uyumlu bir şekilde kapanmaması durumudur. Normalde, dişler ve çeneler birbirleriyle uyumlu bir şekilde kapanır ve ısırık olarak adlandırılan bu durum dişlerin fonksiyonunu en iyi şekilde yerine getirmesine izin verir.

Çene cerrahisinin tedavi alanına giren ısırım bozuklukları farklı nedenlerle oluşabilir. İlk olarak gelişimsel bozukluklar, genetik özellikler, erken diş çekimi, dilin aşırı büyük olması, travmalar, ırksal özellikler ve yanlı alışkanlıklar (uzun süre biberon kullanımı, parmak emme gibi) sıkça görülen nedenlerdendir. Isırım bozukluğu tedavisinin nasıl yapılacağı ve ameliyatın gerekip gerekmeyeceği belirlenirken en temel kriter ise ısırım bozukluğunun çenede hangi segmentteki kemikten kaynaklandığıdır.

Isırım Bozukluğu Olan Kişilerin Muayenesinde Neler Araştırılır?

Isırım bozukluğu sebebiyle çene cerrahisine gelen hastalarda önce ayrıntılı ağız içi ve yüz muayenesi yapılır. Bunun dışında çene ekleminin hareketleri sırasında dinamik sorunlar incelenir.

Yüzde farklı bölgelerin hacmi ve boyutlarının sağ ve sol taraf arasındaki oransal değerlendirilmesi yapılır. Yumuşak dokulardaki farklılıklar araştırılır. Dokuların dışında dudak boyutlarının, gülme esnasındaki dinamik pozisyonları da önemlidir.  Ağız içinde yapılan muayenelerde; dişlerin sayısı, pozisyonları, yapılan tedavileri, çürükleri, dilin boyutu ve hacmi değerlendirildikten sonra alt ve üst çenenin ısırımı değerlendirilir.

Çene cerrahisine göre bir ısırım gerçekleştiğinde üst ön keser dişlerin alt ön keser dişlerden hafif önde ve onu biraz örter vaziyette bulunması gerekir. Normal olan ısırım bu şekildedir. Isırım, 3 sınıf olarak incelenir. Sınıf I normal olan, sınıf II üst dişlerin daha önde olduğu, sınıf III alt dişlerin üst dişlerden önde olduğu durumlardır.

Isırım Bozukluğu Olan Hastalarda Ortognatik Cerrahi Yapılmazsa Ne Olur?

Isırık bozukluğu, dişlerin ve çenelerin birbiriyle uyumlu bir şekilde kapanmamasıdır. Bu durum, çiğneme güçlüğü, ağrı, baş ağrısı, çene ağrısı, kulak ağrısı, diş hassasiyeti ve hatta diş aşınması gibi semptomlara neden olabilir. Isırım bozukluğu tedavisi için ortognatik cerrahinin uygulanmadı durumlarda sorun da büyüyecektir.

  • Dişlerin Aşınması ve Bozulması: Yanlış ısırık nedeniyle, dişlerin normal işlevlerini yerine getirememesi ve aşırı aşınması olabilir. Bu durumda, dişler çürüyebilir, kırılabilir veya kaybedilebilir.
  • Çene Ağrısı ve Disfonksiyonu: Isırık bozukluğu nedeniyle çene eklemindeki sorunlar ve ağrılar ortaya çıkabilir. Ayrıca, çene hareketleri sınırlanabilir ve çiğneme güçlüğü yaşanabilir.
  • Estetik Sorunlar: Isırık bozukluğu nedeniyle, yüzde asimetri ve çene yapısında belirgin farklılıklar gibi estetik sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Konuşma Sorunları: Isırık bozukluğu, konuşma ve dil gelişiminde de sorunlara neden olabilir.
carpik_Dis_Nedenleri_Nelerdir_manisa

Çarpık Diş Nedenleri Nelerdir?

Çarpık diş sorunu ülkemizde olduğu kadar dünyada da sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Estetik kaygılara neden olsa gibi gözükse de çarpık dişler hijyen gibi farklı sorunları da

Ortodonti_tedavisi_ne kadar_surer

Ortodontik Tedavi Sonrasında Dişler Bozulur Mu?

Gülüşlerdeki düzensizliklerin düzeltilmesine ek olarak sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak amacıyla ortodontik tedaviden yararlanılır. Başarıyla uygulanan tedavi sonrasında hastalar istedikleri gülüşle birlikte sosyal hayatta da

hareketli_ortodonti_tedavisiyle_ilgili_merak_edilenler

Hareketli Ortodonti Tedavisi

Günümüzde, düzensiz dişler ve çene yapısı sorunları, pek çok insanın yaşam kalitesini etkileyen yaygın problemlerdir. Ancak artık, geleneksel telli ortodontik tedavi yöntemlerine alternatif olarak hareketli