Gizli Ortodonti Nedir?

seffaf_plak_tedavisinde_manisa_klinik45_dis_hekimi

Sağlıklı, düzgün sıralanmış dişlere sahip olmak, sadece estetik bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çiğneme fonksiyonlarını iyileştirirerek, genel ağız sağlığını korur. Fakat, geleneksel tel veya şeffaf plaklar gibi geleneksel ortodontik tedavi yöntemleri, bazı insanlar için istenmeyen bir seçenek olabilir. Endişelerin yok edilmesinde gizli ortodonti mükemmel bir alternatif sunar.

Gizli ortodonti; dişlerin düzeltilmesi için geleneksel braketler ya da şeffaf plaklar yerine, dişlerin iç kısmına yerleştirilen özel cihazlar kullanarak gerçekleştirilen bir ortodontik tedavi yöntemidir. Cihazlar, dişleri yavaşça hareket ettirerek düzgün bir sıralama elde edilmesine yardımcı olur. Gizli ortodonti, hastaların gülümsemelerini düzeltirken, dışarıdan bakıldığında tedaviyi neredeyse fark edilemez hale getirir.

Gizli Ortodonti Nasıl Çalışır?

Ortodonti yönteminin çalışma prensibi, geleneksel tel teller ve şeffaf plaklarla benzerlik gösterse de uygulama açısından farklıdır.

 1. Muayene ve Planlama: İlk adım, bir ortodontist tarafından hastanın muayene edilerek, tedavi planının oluşturulmasıdır. Dişler, yakından incelenerek, tedavinin nasıl gerçekleşeceğine dair bir plan hazırlanır.
 2. Özel Cihazların Üretilmesi: Tedavi planına göre özel olarak tasarlanmış braketler veya teller üretilir. Tedavide kullanılacak materyaller, dişlerin arka ya da iç kısmına yerleştirilecek şekilde hazırlanır.
 3. Cihazların Yerleştirilmesi: Üretilen özel cihazlar, bir ortodontist tarafından dişlerin iç kısmına yerleştirilir. Operasyon genellikle ağrısız olsa da alışmak için süreye ihtiyaç vardır.
 4. Periyodik Kontroller: Tedavi süresi boyunca düzenli olarak ortodontist ziyaretleri gerçekleştirilir. Kontroller sırasında cihazlar ayarlanarak, tedavinin ilerlemesi izlenir.
 5. Sonuçların Değerlendirilmesi: Ortodonti tedavisi tamamlandığında, estetik bir gülümseme elde edilir.

Ortodonti Yönteminin Avantajları ve Dezavantajları

Diğer ortodonti tedavi yöntemlerinde olduğu gibi gizli ortodonti de kendi içerisinde pek çok avantaj ve dezavantaj barındırır.

Avantajlar

Telsiz Ortodonti Tedavisi: Şeffaf Plak
 • Estetik: Tedavi sırasında kullanılan cihazlar dışarıdan neredeyse görünmezdir. Bu nedenle kişisel görünümü etkilememektedir
 • Konfor: Cihazlar, dişlerin arkasına ve iç kısmına yerleştirildiği için, geleneksel braketlerden daha az rahatsızlık verir.
 • Etkinlik: Gizli ortodonti, dişleri hızla düzelterek, hizalar.
 • Çeşitli Tedavi Seçenekleri: Farklı durumlar için farklı gizli ortodonti cihazları bulunur. Böylece hastaların ihtiyaçlarına özel, tedavi seçeneklerinin çeşitliliği artar.
 • Özgürlük: Geleneksel braketler gibi görünür cihazlarla yaşamak yerine, gizli ortodonti cihazları, günlük yaşama daha az müdahale eder.

Dezavantajlar

 • Maliyet: Gizli ortodonti, geleneksel tedavilere göre genellikle daha pahalı olabilir.
 • Alışma Süresi: Cihazlar dişlerin iç kısmına yerleştirildiği için başlangıçta konuşma ve yemek yeme gibi günlük aktivitelerde alışma süresine ihtiyaç duyulur.
 • Bakım: Ortodonti cihazları, geleneksel braketler gibi düzenli bakım gerektirir.
 • Tedavi Süresi: Bazı durumlarda, gizli ortodonti tedavi süresi diğer yöntemlerden daha uzundur.

Kimler İçin Uygundur?

Gizli ortodonti, genellikle geleneksel tedaviyi reddeden ve tedavinin görünür olmasını istemeyen kişiler için uygundur. Her tedavide olduğu gibi de gizli ortodonti tedavi yönteminde de her hastanın durumu kendine özeldir. Bu sebeple hangi tedavi yönteminin en iyi olduğunu belirlemek için ortodonti uzmanından destek alınmalıdır.

gizli_ortodonti_hakkinda_merak_edilenler
Gizli Ortodonti Kimler için Uygundur?

Estetik endişeleri olan bireyler için mükemmel bir seçim olan tedavi yöntemi, estetik kaygıları da ortadan kaldırmasıyla ünlüdür. Ortodonti tedavisi, düzgün dişlere sahip olmanın yollarından birini sunarken, tedavi sürecini daha rahat hale getirir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebeklerin gelişim süreci, ebeveynler için heyecan verici bir yolculuktur. Ben değerli varlığımız çocuklarımızın vücutlarında ve zihinlerinde gerçekleşen her yeni adım, büyük bir mutluluk ve merak

Ortodonti Tedavisine Başlamak için 3 Önemli Sebep

Gülümseme, insan iletişiminin en güçlü araçlarından biridir. Bir gülümseme, samimiyeti, güveni ve pozitif enerjiyi iletebilir. Ancak, birçok insanın gülüşünden tam anlamıyla memnun olmasını engelleyen estetik

Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon çürüğü, bebeklerin veya küçük çocukların dişlerinde görülen bir tür çürüktür. Genellikle, biberonla beslenme sırasında veya uyurken biberonla ağızlarında tatlı içeceklerin kalması sonucu oluşur. Özellikle