Çocuk Hastalarda Diş Macunu Seçimi Nasıl Olmalı?

normal_dis_macunu_kac_yasinda_kullanilmai

Çocukların sağlığına dikkat etmek, her ebeveynin önceliklerinden biridir. Sağlık denildiğinde dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ağız ve diş sağlığıdır.  Küçük yaşlarda edinilen diş fırçalama gibi alışkanlıklar ağız ve diş sağlığında son derece etkilidir. Diş fırçalama alışkanlığı önemli olduğu gibi doğru diş macunun seçimi de kritik bir role sahiptir.

Çocukların sağlıklı bir diş yapısına ve ağız sağlığına sahip olmaları yaşamları boyunca genel sağlıklarını etkileyen önemli bir faktördür. İyi bir ağız sağlığına sahip olmak, çocukların rahatça yemek yemelerini, iletişim kurmalarını ve özgüvenlerini geliştirmelerine destek olur. Ayrıca, çocuklara diş sağlığı alışkanlığı kazandırmak, onların ilerleyen yaşlarında da bu alışkanlıkları devam ettirmelerini sağlar. İçeriğimizde çocuk diş macunu nasıl olmalı, diş macunu seçerken dikkat edilmesi gerekenler gibi farklı sorulara yanıt verilmektedir.

Çocuklar Hangi Yaşta Diş Macunu Kullanmaya Başlamalıdır?

Diş macunu ve fırça kullanımı için belli bir yaşa gelinmesi beklense de ağız ve diş sağlığı için erken dönemde temizleme işlemlerine başlanmalıdır. Bebeğinizde ilk dişlerin çıkmasıyla birlikte yaklaşık olarak altı aylıkken, dişler temizlenmelidir. Temizle işlemi günde iki kez olacak şekilde sabah gece yatmadan hemen önce tamamlanmalıdır. Özen gösterilmesi gereken nokta en azından dişlerdeki çiğneme yüzeylerinin nazik biçimde temizlenmesidir. Bebeğinizin ağız ve diş hijyeni için diş hekimine danışılması, tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda diş fırçasının kullanımı ise arka dişlerin çıkmaya başladığı 2.5 – 3 yaştır. Yaşın çok küçük olması yetişkinlerde bile doğru diş fırçalama alışkanlığının kazandırılamadığı da düşünüldüğünde zordur. Okul öncesinde çocukların doğru şekilde dişlerini fırçalaması karmaşık olsa da fırçalama alışkanlığının kazandırılması, önemlidir. Çocuklar diş fırçalarken ulaşması daha kolay ön kısımları temizlerken, dişlerin arka kısmını temizlemeyebilir. Doğru ağız ve diş hijyeni için görev ebeveynlere düşüyor.

Ebeveynler ile çocukları kullandığı diş macunları farklılık göstermektedir. Çocuklara özel olarak üretilen diş macunları daha az florür içerdiği gibi içerisinde de daha az aşındırıcı madde yer alır. Nedeni ise fazla florürün çocuklardaki olumsuz etkisidir. Tam da bu sebeple hem diş macunu seçimin de hem de diş fırçası seçiminde ebeveynler dikkatli olmalıdır.

manisa_dishekiminden_tavsiyeler_dis_fircalarken_dikkat_edilecekler

Diş Macunu Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin, çocukları için sorması ve yanıtını öğrenmesi gereken sorulardan biri de “çocuğum için diş macunu seçerken nelere dikkat etmeliyim?” olmalıdır. Yetişkinlere göre son derece hassas olan çocuklar, ağız ve diş hijyenini korumak için yetişkinlerle aynı diş macununu kullanmamalıdır.

  Çocuk diş macunlarının florür içeriği çok önemlidir. Florür, diş minesini güçlendirmeye ve çürümeleri önlemeye yardımcı olan bir mineraldir. Ancak, çocukların yutma riski olduğu için, diş macununun florür içeriği yaşlarına ve ihtiyaçlarına uygun olmalıdır.

  • Florür içeriğine dikkat edilmelidir.

  0-2 yaş: Bu yaş aralığındaki bebekler için düşük florür içeriğine sahip diş macunları veya diş jelleri kullanılmalıdır.

  2-6 yaş: Okul öncesi çocuklar için ise düşük florür içeriğine sahip çocuk diş macunları tercih edilmelidir. Genellikle ambalajın üzerinde ya da diş hekiminizin önerisine göre doğru miktar belirtilir.

  6 yaş ve sonrası: İlkokul çağındaki çocuklar için standart diş macunları kullanılabilir ancak yine de florür içeriğine dikkat edilmelidir.  Genellikle 1000 ppm (parça başına milyon) florür içeren diş macunları uygundur.

  • Tatlandırıcılı diş macunları tercih edilmemelidir.

  Her ne kadar tatlandırıcılı diş macunları, diş fırçalama alışkanlığında etkili olsa da tatlandırıcıların çocuğa vereceği unutulmamalıdır. Çocukların sevebileceği aynı zamanda da tadı yumuşak olabilecek diş macunu seçimi için muhakkak diş hekimi tavsiyesi alınmalıdır. Unutmayın iyi diş hekimi tüm sorularınıza titizlikle cevap vererek, doğru yönlendirmeler yapacaktır.

  • Yaş grubuyla uyumlu diş macunu seçilmelidir.

  Diş macunu kullanımı için 2.5 – 3 yaş öncesi önerilmemektedir. Nedeni ise bebeklerin diş macununu yutma riskidir. Diş macunlarının ambalajında genellikle belirli yaş grupları için uygun olduğu belirtilir. Çocuğunuzun yaşına uygun bir diş macunu seçmeye özen gösterin. Her yaş için uygun seçenekler bulunmaktadır. Örneğin; 3 yaş diş macunu seçimi için ambalajın üzerinde yazanlara ve diş hekiminin tavsiyesine dikkat edilmelidir.

  cocuk_dis_macunu_secerken_dikkat_edilmesi_gerekenler_manisa
  • Diş macunu içeriğinde SLS olmamalıdır.

  En değerli varlığınız olan çocuğunuz için aldığınız diş macunu içerisinde Sodyum Lauryl Sülfat (SLS) yer almamalıdır.  Kimyasal bir madde olan SLS fark etmeseniz bile çocuğunuza zarar verebilir.

  • Paraben olmayan diş macunu tercih edilmelidir.

  Yediğimiz, içtiğimiz neredeyse her şeyde koruyucu olsa da çocuklarımızı olabildiğince koruyuculardan uzak tutmak, en önemli görevimizdir. Buna ağız ve diş hijyeni sağlamak için seçtiğimiz diş macunları da dahildir. Diş macunu içeriğinde koruyucu olduğunu belirten paraben bulunmamalıdır.

  Sağlıklı bir diş bakım alışkanlığı kazandırmak, çocukların ömür boyu sürecek sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmalarına yardımcı olacaktır. Çocuklarınızın diş sağlığını korumak, onların genel sağlık ve refahlarını desteklemek için kritiktir.

  Bebek Diş Temizliği ve Bakımı

  Bebeklerin diş sağlığı, genel sağlıklarının büyük bir parçasıdır. Doğru diş bakımı alışkanlıklarının erken yaşta kazandırılması, ömür boyu sürecek sağlıklı bir ağız yapısının temelini oluşturur. Bebeklerin

  Eksik Diş, Konuşmayı Etkiler Mi?

  Diş kaybı, yalnızca estetik açıdan değil, aynı zamanda konuşma yeteneği üzerinde de büyük etkiler yapabilen bir durumdur. Eksik dişler, konuşma sırasında seslerin doğru şekilde oluşmasını