Telsiz Ortodonti Tedavisiyle İlgili Merak Edilenler

Günümüzde insanların özgüveninin kırılmasına ve yaşam kalitelerinin düşmesine sebep olan ortodontik rahatsızlıkların giderilmesi için farklı tedavi yöntemleri vardır.  Hızla ilerleyen teknoloji beraberinde ağız ve diş sağlığı tedavilerinin de gelişimini getirmiştir. Hastalara acı vermeden konforlu bir şekilde gerçekleştirilen tedaviler, estetik açıdan da rahatsızlık vermemektedir.

Geleneksel olarak kategorize edilen, tel ile gerçekleştirilen diş tedavisi hastaya hem rahatsızlık verdiği gibi estetik açıdan da huzursuz hissettirir. Bu noktada telsiz ortodonti tedavisinde dişleri tel yerine şeffaf plaklar sarar. Hastaların muayene aşamasında üst ve alt çenesi 3D tarayıcılarla taranır ve alınan veriler sanal ortama aktarılır. Bu sayede hastalar, tedavinin bitiminde dişlerin nasıl görüneceğini dijital ortamda öğrenmiş olurlar.  

Telsiz Ortodonti Tedavi Süreci Nasıldır?

Öncelikli olarak ortodontik tedaviye başlanmadan önce diş hekimi, hastanın tedaviye olan uygunluğunu kontrol eder. Hastanın ağız ve diş yapısı ortodontik tedaviye uygun olmayabilir veya daha ileri ortodontik tedavi gerekebilir. Tedaviye uygunluk halinde tedavi planlaması yapılır ve uygulamaya geçilir. İlk olarak hastanın dişlerinin resmi çekilir ve ölçüler alınır. Sonrasında diş plaklarının tasarımı yapılır. Hastanın sorununa göre 30’a kadar diş plağı kullanımı gerekebilir. Telsiz ortodontik tedavide plaklar hastaya belirlenen seanslarda verilir. Ortalama olarak bu seanslar 10-15 günde gerçekleşir. Tedavide muayenelere özenli bir şekilde gitmek önem arz eder. Diş hekiminin vereceği tavsiyelere uymak tedavide çok önemlidir. Ağız ve diş hijyenine dikkat ederek süreç kolayca atlatılmaktadır.

Telsiz Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Telsiz ortodontik tedavinin geleneksel yöntemlere kıyasla birçok avantajı mevcuttur. Tedavide kullanılan şeffaf plaklar oldukça hafiftir ve kişinin yaşamını herhangi bir şekilde etkilenmemektedir.

  • Telsiz ortodontik tedavinin en önemli avantajı hiçbir şekilde görülmemesidir. Yıllarca diş teli takmak istemeyenler için harika bir tedavi seçeneğidir.
  • İstenilen zaman çıkartılıp takılan şeffaf plaklar hastaya büyük avantaj sağlar.
  • Geleneksel bir yöntem olan diş teli tedavisinde hasta tellerin arasına kaçan yiyecek artıklarından rahatsız olabilir veya bazı yiyecekleri tüketemeyebilir. Tam tersine telsiz ortodontik tedavide böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Çok hijyenik bir yöntem olan telsiz ortodonti tedavisinde plaklar, diş telleri gibi dişlerin üzerinde yapışık vaziyette durmaz. Telsiz ortodonti de plaklar 10-15 gün arasında bir değiştirilmektedir.
  • Bakımı çok kolaydır.

 

 

carpik_Dis_Nedenleri_Nelerdir_manisa

Çarpık Diş Nedenleri Nelerdir?

Çarpık diş sorunu ülkemizde olduğu kadar dünyada da sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Estetik kaygılara neden olsa gibi gözükse de çarpık dişler hijyen gibi farklı sorunları da

Ortodonti_tedavisi_ne kadar_surer

Ortodontik Tedavi Sonrasında Dişler Bozulur Mu?

Gülüşlerdeki düzensizliklerin düzeltilmesine ek olarak sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak amacıyla ortodontik tedaviden yararlanılır. Başarıyla uygulanan tedavi sonrasında hastalar istedikleri gülüşle birlikte sosyal hayatta da

hareketli_ortodonti_tedavisiyle_ilgili_merak_edilenler

Hareketli Ortodonti Tedavisi

Günümüzde, düzensiz dişler ve çene yapısı sorunları, pek çok insanın yaşam kalitesini etkileyen yaygın problemlerdir. Ancak artık, geleneksel telli ortodontik tedavi yöntemlerine alternatif olarak hareketli